ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ

ΒΙΝΤΕΟ

ΗΧΟΣ

Διοικητική θέση - Πρόεδροι και γραμματείς από το 1925

Ευρετήριο Άρθρου

ΠΡΟΕΔΡΟΙ  ΚΑΙ  ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΣ  ΚΟΙΝΟΤΗΤΑΣ  ΑΔΑΜ

 

 

1924-1925

 

Πρόεδρος: Κούρκος Αθανάσιος

 

Αντιπρόεδρος: Καλούδης Ευάγγελος

 

Σύμβουλος: Οικονόμου Γεώργιος

 

Σύμβουλος: Μαλτέζας Γεωργάκης

 

Σύμβουλος: Δελιγκάς Νέστωρ

 

 

Το συμβούλιο τότε ήταν πενταμελές. Οι γραμματείς ήταν για δύο χρόνια ο Μουραΐτης Αθανάσιος και για τ’ άλλα δύο ο Μουραΐτης Ευάγγελος, οι οποίοι ήταν δάσκαλοι.

 

 

Παρακάτω αναφέρουμε τους επόμενους διατελέσαντες προέδρους:

 

 

1926: Ζωγράφος Αθανάσιος

 

1927 έως 16.10.1928: Μαλτέζας Αθανάσιος

 

18.11.1928 έως 30.08.1929: Ζωγράφος Αθανάσιος

 

01.09.1929 έως 20.09.1931: Βογιατζής Στέφανος και Χατζούδης Δημήτριος

 

01.10.1931 έως 30.09.1932: Γεωργανάς Γεώργιος

 

01.10.1932 έως 30.09.1933: Χασάπης Νικόλαος

 

01.10.1933 έως 30.03.1934: Χατζούδης Δημήτριος

 

01.04.1934 έως 30.01.1935: Ζαχαρούδης Δημήτριος

 

01.02.1935 έως 20.03.1936: Βλάχος Κωνσταντίνος

 

21.03.1936 έως 10.01.1937: Σαμαράς Εμμανουήλ

 

11.01.1937 έως 30.05.1943: Παπαοικονόμου Αθανάσιος

 

01.06.1945 έως 09.06.1946: Βογιατζής Στέφανος

 

10.06.1946 έως 23.09.1949: Παπαοικονόμου Αθανάσιος

 

02.10.1949 έως 15.04.1951: Πλιάκος Δημήτριος

 

16.04.1951 έως 14.05.1951: Διαβάτης Αστέριος

 

15.05.1951 έως 27.05.1951: Γαλάνης Σωτήριος

 

28.05.1951 έως 07.01.1952: Στάρτσιος Αλέξανδρος

 

08.01.1952 έως 31.12.1952: Χατζούδης Νικόλαος

 

01.01.1953 έως 30.10.1953: Γαλάνης Σωτήριος

 

01.11.1953 έως 09.01.1954: Στάρτσιος Αλέξανδρος

 

10.01.1954 έως 14.01.1955: Παπαοικονόμου Αθανάσιος

 

15.01.1955 έως 31.12.1956: Παπαοικονόμου Στέφανος

 

01.01.1957 έως 16.05.1959: Κιζέλης Φώτιος

 

17.05.1959 έως 31.12.1962: Πουλατάς Δημήτριος

 

01.01.1963 έως 22.08.1964: Χατζούδης Νικόλαος

 

23.08.1964 έως 30.08.1967: Μαυρουδής Ιωάννης

 

01.09.1967 έως 15.07.1974: Παπαοικονόμου Δημήτριος

 

01.01.1975 έως 31.12.1978: Παρπούδης Αναστάσιος

 

01.01.1979 έως 31.12.1982: Χάτσιος Χαρίλαος

 

01.01.1983 έως 31.12.1986: Μαυρουδής Ιωάννης

 

01.01.1987 έως 31.12.1990: Χάτσιος Χαρίλαος

 

01.01.1991 έως 31.12.1998: Μαστοργιάννης Δημήτριος

 

 

Παρακάτω αναφέρουμε τους διατελέσαντες γραμματείς:

 

 

01.01.1945 έως 31.12.1960: Χασάπης Αθανάσιος

 

01.01.1961 έως 28.08.1961: Αδαμούδης Κωνσταντίνος

 

29.08.1961 έως 08.11.1987: Βουρνίτης Χρήστος

 

09.11.1988 έως 31.12.1998: Κουκοβίνος Στέφανος

 

 

Επίσης πρέπει να αναφέρουμε ότι στην Κοινότητα Αδάμ διετέλεσε κλητήρας ο Σπύρτος Βασίλειος του Δημητρίου από 18.10.1945 έως 1982 περίπου.

 

 

Τέλος σημειώνουμε ότι σταματάμε στην ημερομηνία 31.12.1998 διότι από τον επόμενο χρόνο εφαρμόζεται η συνένωση των Κοινοτήτων σε Δήμους σύμφωνα με το πρόγραμμα «Καποδίστριας».